مزایای نرم افزار مدیریت مطب

نرم افزارهای مدیریت مطب مزایای بسیاری برای پرکتیس‌های پزشکی دارند. این نرم افزارها می‌توانند به سه ضلع اصلی پرکتیس‌های پزشکی یعنی بیماران، منشی و پزشک کمک کنند. چگونه؟ در این مقاله شرح داده‌ایم.

نرم افزارهای مدیریت مطب به دسته‌ای از نرم افزارهای اختصاصی گفته می‌شود که برای کمک به مدیریت بهتر پرکتیس‌ها و مطب‌های پزشکی طراحی شده‌اند. یک نرم افزار مطب می‌تواند شامل امکانات متنوعی باشد؛ مانند پرونده الکترونیک سلامت، حسابداری و مدیریت نوبت‌دهی. اگر با نرم افزارهای مدیریت مطب آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «نرم افزار مدیریت مطب چیست؟» را مطالعه کنید.

نرم افزارهای مدیریت مطب و مدیریت پرکتیس می‌توانند از راه‌های مختلف به پرکتیس پزشکی و بیماران شما کمک کنند. در ادامه برایتان مثال‌هایی زده‌ایم و این موارد را بیشتر بررسی کرده‌ایم.

مزایای نرم افزار مدیریت مطب برای بیماران

مزایای نرم افزار مدیریت مطب برای بیماران

از جمله مزایای نرم افزار مدیریت مطب برای بیماران می‌توان به سامانه‌های نوبت‌دهی آنلاین و مشاوره آنلاین اشاره کرد. استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها برای تامین نیازها (به ویژه در شهرهای بزرگی مثل تهران) در چند سال اخیر محبوبیت زیادی یافته و اهمیت آن در دوران کرونا نیز دوچندان شد. حال که بیشتر مردم از خدمات آنلاین برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کنند و اقبال عمومی به این سمت است، اگر پرکتیس خود را به این سامانه‌ها مجهز کنید، قطعاً بیماران شما رضایت بیشتری از خدمات شما خواهند داشت.

با توجه به شیوع ویروس کرونا، بار کاری مطب‌ها و پرکتیس‌های خصوصی در برخی موارد بیشتر و در برخی دیگر کمتر شده است. به طور مثال پزشکان داخلی، عمومی و متخصصان عفونی با افزایش مراجعات مواجه بوده‌اند. بسیاری از متخصصان مانند روان پزشکان یا متخصصان پوست و مو شاهد کاهش تعداد مراجعین و بیماران بوده‌اند که به دلیل پیشگیری از خروج غیرفوری از خانه و شرایط قرنطینه است.

در هر صورت، خدمات نوبت‌دهی و مشاوره آنلاین می‌تواند به پرکتیس‌های خصوصی کمک شایانی بکند. چگونه؟ بگذارید دو مثال بزنیم:

 • استرس کاری منشی در مطب‌هایی که مراجعین بیشتری دارند، بالاتر است و ارائه خدمات مناسب برای او دشوار می‌شود. نوبت‌دهی آنلاین باعث کاهش تماس‌های تلفنی به مطب می‌شود و دیگر لازم نیست بیمار چندین بار برای دریافت نوبت با مطب تماس بگیرد یا مثلاً پشت خط معطل شود. دسترسی سریع و آسان برای دریافت نوبت، باعث می‌شود که مراجعین شما رضایت بیشتری از پرکتیس شما داشته باشند.
 • اگر بار کاری مطب شما زیاد است، می‌توانید با ارائه خدمات مشاوره آنلاین از مراجعات غیرضروری و غیرفوری بیماران جلوگیری کنید. همچنین اگر به دلیل شرایط پاندمی کووید ۱۹ مراجعین شما کاهش یافته‌اند، مشاوره آنلاین می‌تواند راهکاری برای ارائه خدمات دوراپزشکی به بیماران شما باشد. در هر دو حالت، بیماران شما مراقبت درمانی مناسبی دریافت خواهند کرد و از پرکتیس شما راضی‌تر خواهند بود.

آیا سامانه‌های نوبت‌دهی آنلاین و مشاوره آنلاین در همه نرم افزارهای مدیریت مطب وجود دارد؟

خیر. ابزارهای آنلاین به صورت معمول روی نرم افزارهای مدیریت مطب ارائه نمی‌شوند و اگر هم بشوند، به عنوان ابزارهایی فرعی در کنار نرم افزار مطب در اختیار پزشکان قرار می‌گیرند. مشکل اصلی این حالت، متصل نبودن ابزارهای آنلاین به نرم افزار مدیریت مطب است. گاهی هم مشکل این است که نرم افزار مطب به طور کلی مبتنی بر اینترنت بوده و در واقع نرم افزار مطبی که به طور اختصاصی و حرفه‌ای برای مدیریت امورات مطب طراحی شده باشد، وجود ندارد.

ما این مشکل را در پلتفرم رز برطرف کرده‌ایم. پلتفرم رز یک راهکار جامع برای مدیریت و توسعه‌ی پرکتیس‌های پزشکی است. مزیت اصلی آن نیز، یکپارچگی بین ابزارهای مختلف و اجزای این پلتفرم است. سامانه‌های نوبت‌دهی آنلاین و مشاوره آنلاین به طور مستقیم به نرم افزار مدیریت مطب متصل است و همه چیز در یکجا در دسترس شما خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.

نوبت دهی آنلاین در پلتفرم رز

مزایای نرم افزار مدیریت مطب برای پرکتیس شما

هدف اصلی نرم افزار مدیریت مطب کمک به پرکتیس شما است و مثال‌هایی که می‌توانیم در این باب بزنیم، فراوان هستند. در ادامه سعی کردیم به مهم‌ترین مزایای نرم افزار مدیریت مطب برای پرکتیس‌های پزشکی اشاره کنیم:

دسترسی سریع و آسان به پرونده بیمار

بدیهی است که جستوجو در پرونده الکترونیک ساده‌تر از جستوجو در بین چندین و چند کاغذ و پوشه‌های کاغذی است. اگر سیستم پرونده الکترونیک سلامت (EHR) نرم افزار مدیریت مطب استاندارد و صحیح پیاده سازی شده باشد، روند ثبت و آرشیو کردن پرونده‌ها بسیار آسان خواهد شد.

پرونده الکترونیک در پلتفرم رز چندین ویژگی بسیار مهم و کاربردی دارد:

 • فرم استاندارد مشخصات بیمار برای تشکیل پرونده
 • امکان اضافه کردن سوابق بیمار (Hx) در ابتدای مراجعه
 • امکان گذاشتن یادداشت روی پرونده توسط منشی
 • ثبت اطلاعات مراجعه با فرمت استاندارد شرح حال (از شکایت اصلی تا ثبت اُردرها)
 • جستوجو در بین پرونده‌ها به کمک نام، شماره ملی یا شماره پرونده
 • تشکیل پرونده سریع و امکان نوبت‌دهی بدون داشتن پرونده
 • امکان ویرایش سریع پرونده‌ها
 • امکان ثبت فایل‌ها و اسناد در پرونده به صورت آرشیو
 • جستوجوی پیشرفته در بین مراجعات و آرشیوها

حسابداری حرفه‌ای

حسابداری از مزیت‌های نرم افزار مدیریت مطب

یکی از مهم‌ترین ابزارهای هر نرم افزار مدیریت مطب ، ابزار حسابداری آن است. حسابداری مطب گاهی در حد دریافت هزینه ویزیت است و گاهی بسیار پیچیده شده و شامل مواردی همچون ثبت اقساط، چک‌ها، دریافت بیانه و موارد این چنینی می‌شود.

ابزار حسابداری یکی از مزایای مهم نرم افزار مدیریت مطب است و می‌تواند مدیریت مالی پرکتیس را بسیار ساده کند. اگر سازوکار ثبت هزینه‌ها و درآمدها به درستی در نرم افزار مطب طراحی شده باشد، یک روال استاندارد برای حسابداری ایجاد می‌شود و خطای انسانی را به حداقل ممکن می‌رساند.

در نرم افزار مطب رز سیستم حسابداری دارای ویژگی‌ها و امکانات زیر است:

 • ثبت هزینه ویزیت و خدمات به صورت خودکار با پذیرش هر بیمار
 • ثبت درآمدها و هزینه‌های جاری مطب
 • ثبت شیوه‌ی پرداخت (نقدی، اعتباری، کارتخوان و …) با قابلیت شخصی‌سازی
 • ثبت تعرفه بیمه‌های مختلف و استفاده از تعرفه‌ها در زمان پذیرش بیمار
 • مشاهده خلاصه آمار هزینه‌ها و درآمدها
 • دریافت جدول درآمدها و هزینه‌ها به صورت فایل PDF یا به صورت چاپی
 • جدول درآمدها و هزینه‌ها شامل نام بیماران، مبلغ پرداختی و روش پرداخت، به همراه سایر درآمدها و هزینه‌ها
 • امکان دریافت خروجی در بازه‌ی زمانی دلخواه (روزانه، هفتگی، ماهانه یا بین دو تاریخ انتخابی)

کاهش خطای نیروی انسانی

از دیگر مزایای مهم نرم افزار های مدیریت مطب می‌توان به کاهش خطای نیروی انسان اشاره کرد. نرم افزارهای مدیریت مطب با نظم دهی و مکانیزاسیون فعالیت‌های جاری مطب باعث می‌شوند که خطای نیروی انسانی کاهش یابد. در واقع «جریان کار» مطب منظم می‌شود و بخشی از فعالیت‌های اجرایی به عهده‌ی نرم افزار گذاشته می‌شود.

صرفه‌جویی در وقت پرسنل

یکی از مزایای اصلی نرم افزار های مدیریت مطب صرفه جویی در وقت پرسنل است؛ چرا که این نرم افزارها برای این طراحی شده‌اند که بازدهی و سرعت انجام کارهایی که به طور روزمره در مطب‌های پزشکی انجام می‌شوند را بالا ببرند.

به طور مثال در پلتفرم رز لازم نیست برای لغو پذیرش یا درخواست ورود یک بیمار خاص با منشی تماس بگیرید. کافی است از دکمه‌هایی که روی صفحه‌ی شما قرار داده شده استفاده کنید.

آشنایی بیشتر با پلتفرم رز

اطلاعات بیشتر در مورد پلتفرم رز در سایت Rosemd.ir قرار داده شده است. برای شروع می‌توانید از صفحه‌ی «پلتفرم رز» شروع کنید و برای آشنایی با ویژگی‌ها و قابلیت‌های پلتفرم سری به آلبوم ویژگی‌ها بزنید. همچنین ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا از آخرین اخبار و مقالات، تخفیف‌ها و جشنواره‌ها سایت مطلع شوید.

0 Shares:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مقالات برایتان جالب باشد
‎⁨نرم-افزار-مدیریت-مطب-رز-شاخص⁩
بیشتر بخوانید

نرم افزار مدیریت مطب رز

در سال ۱۳۹۷ در شرکت تحلیل گران داده ویرا لوتوس تصمیم به طراحی و توسعه‌ی نرم افزار مدیریت مطب رز گرفتیم. نرم افزاری که به طور اختصاصی برای مدیریت مطب‌ها و پرکتیس‌های خصوصی طراحی شده و معتقد هستیم که می‌تواند کمک شایانی به افزایش بازدهی امورات مطب و همچنین توسعه‌ی پرکتیس‌های پزشکی بکند.
نوبت-دهی-آنلاین-برای-پزشکان
بیشتر بخوانید

نوبت دهی آنلاین برای پزشکان

اگر پرکتیس شما هنوز به سامانه نوبت دهی آنلاین مجهز نیست، دیگر وقت آن رسیده که این ابزار حیاتی را به وبسایت و پروفایل‌های آنلاین خود اضافه کنید. بیش از ۸۰ درصد بیماران می‌گویند که ترجیح می‌دهند نوبت خود را به انتخاب خود و به صورت آنلاین رزرو کنند. در این مقاله بررسی کرده‌ایم.
نرم افزار مدیریت مطب چیست
بیشتر بخوانید

نرم افزار مدیریت مطب چیست؟

پزشکانی که پرکتیس خصوصی خود را دارند، مدیر و رهبر کسب و کار خود هستند. اگر می‌خواهید بازدهی و سوددهی پرکتیس خود را ارتقا دهید و «جریان کار یا work flow» پرکتیس خود را بهینه سازی کنید، نرم افزار مدیریت پرکتیس و مدیریت مطب به کمک شما خواهد آمد.