نرم افزار مدیریت مطب چیست؟

نرم افزار مدیریت مطب چیست
پزشکانی که پرکتیس خصوصی خود را دارند، مدیر و رهبر کسب و کار خود هستند. اگر می‌خواهید بازدهی و سوددهی پرکتیس خود را ارتقا دهید و «جریان کار یا work flow» پرکتیس خود را بهینه سازی کنید، نرم افزار مدیریت پرکتیس و مدیریت مطب به کمک شما خواهد آمد.

مدیریت پرکتیس چیست؟

انجمن پزشکی آمریکا (AMA) هدف اصلی مدیریت پرکتیس را به این شکل تعریف می‌کند:

افزایش بهره‌وری پرکتیس، ارتقای رضایت حرفه‌ای و بهبود خدمات درمانی ارائه شده به درمان جویان

انجمن پزشکی آمریکا (AMA)

اما چگونه می‌توانیم به این اهداف برسیم؟

هدف از نرم افزارهای مدیریت مطب یا مدیریت پرکتیس چیست

یکی از بهترین راهکارهایی که در سطح جهان نیز به کار گرفته می‌شود، استفاده از یک پلتفرم یکپارچه برای مدیریت رجیستری، نوبت‌دهی، پیگیری و حسابداری بیماران است. وقتی همه‌ی ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت پرکتیس خود را در یکجا داشته باشید و از یک روند استاندارد برای مدیریت پرکتیس خود استفاده کنید، خیلی زود به حداکثر بهره‌وری از کسب و کار خود می‌رسید.

پلتفرم‌های یکپارچه مدیریت پرکتیس چندین سال است که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی در ایران از این نظر خلاء وجود داشت. در شرکت ویرا لوتوس تلاش کردیم این جای خالی را با طراحی و توسعه «پلتفرم یکپارچه مدیریت پرکتیس رز» پرکنیم. در ادامه‌ی این مقاله نگاهی به نرم افزارهای مدیریت مطب یا به بیان صحیح‌تر مدیریت پرکتیس خواهیم داشت. همچنین نقاط قوت و ابزارهای کلیدی پلتفرم رز را نیز به طور خلاصه به شما معرفی کنیم.

نرم‌افزار مدیریت مطب چیست؟

نرم افزار مدیریت مطب چیست

نرم افزار مدیریت پرکتیس در ایران بیشتر با نام نرم افزارهای مدیریت مطب شناخته می‌شوند. این نرم افزارها برای کمک به پرکتیس‌های پزشکی طراحی می‌شوند، حال ممکن است این پرکتیس در حد یک مطب یا در حد یک کلینیک باشد. به طور معمول پرکتیس‌های کوچک و متوسط که شامل مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی می‌شوند از نرم افزارهای مدیریت مطب برای هدایت و انجام عملیات روزانه مانند فعالیت‌های اجرایی و مالی استفاده می‌کنند. پرونده الکترونیک سلامت نیز معمولاً بخش ثابت یک نرم افزار مدیریت مطب یا مدیریت پرکتیس استاندارد است.

در کشورهای خارجی که پروژه‌ی پرونده الکترونیک سلامت (EHR) به صورت سراسری و در سطح کشور پیاده سازی شده است، نرم افزارهای مدیریت مطب با سیستم‌های پرونده الکترونیک سلامت نیز در ارتباط هستند. در کشور ما سامانه پرونده الکترونیک سلامت (سپاس) هنوز عملیاتی نشده و لذا مجبور هستیم در نرم افزارهای مطب سیستم‌های پرونده الکترونیک اختصاصی خود را راه اندازی کنیم.

رایج‌ترین قابلیت‌های نرم‌افزار مدیریت مطب عبارتند از:

 • پذیرش و پیگیری بیماران
 • ثبت اطلاعات شخصی بیمار
 • نوبت‌دهی و زمان‌بندی ویزیت بیمار
 • مدیریت صورتحساب‌ها و نحوه‌ی پرداخت
 • تهیه گزارش از مطالبات بیمه
 • تهیه گزارش از عملکرد مالی و اجرایی پرکتیس

انواع نرم افزارهای مدیریت مطب

نرم‌افزار مدیریت مطب پزشکی تنها به یک اتصال اینترنتی و یک شبکه داخلی ساده نیاز دارد. این نرم‌افزارها معمولاً به سه شکل مختلف وجود دارند: نرم‌افزارهای فقط دسکتاپ، نرم‌افزارهای کلاینت سرور و نرم‌افزار مبتنی بر اینترنت.

نرم‌افزار فقط دسکتاپ: این نرم افزارها معمولا فقط روی یک کامپیوتر نصب و اجرا می‌شوند. پرسنل مطب دسترسی مشترکی به نرم افزار دارند.

نرم‌افزار کلاینت – سرور: برخلاف نرم افزارهای دسکتاپ، چندین کاربر می‌توانند از این نرم افزار استفاده کنند و داده‌هایشان را در سرور ذخیره کرده و به اشتراک بگذارند. نرم افزارهای کلاینت سرور بیشتر در کلینیک‌ها استفاده می‌شود.

نرم‌افزار مبتنی بر اینترنت: نرم افزارهایی هستند که در روی یک سرور اینترنتی اجرا می‌شوند و شما برای کار کردن با آن‌ها به اتصال دائم به اینترنت نیاز دارید.

انواع نرم افزارهای مدیریت مطب یا مدیریت پرکتیس

کدام نرم افزار مدیریت مطب بهتر است؟

هر سه مدل نرم افزار مزایا و معایب خود را دارند و هر سه نوع به شکل رایجی در دنیا استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم مسائل بومی را در نظر بگیریم، نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت انتخاب خوبی برای ما نیستند. سرعت محدود اینترنت در ایران و همچنین هزینه‌های بالای ذخیره‌سازی اطلاعات در فضاهای ابری، امکان استفاده‌ی بهینه از نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت را از ما می‌گیرد. چرا که حجم اطلاعات موجود در نرم افزارهای مدیریت مطب به مرور با پرونده‌ی بیماران و آرشیوهایی که ذخیره می‌کنید، بزرگ می‌شود. حال انتقال حجم زیادی از داده‌ها با سرعت اینترنت محدود، سرعت کار و بازدهی را کم می‌کند.

پس ابزارهای اینترنتی چه می‌شوند؟
نرم افزارهای دسکتاپ و کلاینت-سرور فاقد ابزارهای اینترنتی مثل نوبت‌دهی آنلاین یا مشاوره آنلاین هستند.

یک راه این است که شما یک نرم افزار کلاینت سرور یا دسکتاپ در مطب خود راه اندازی کرده و سپس در سرویس‌های نوبت‌دهی آنلاین که اکنون تعداد بسیار زیادی دارند، ثبت نام کنید. مشکل اساسی این روش این است که نوبت‌های آنلاین در سامانه‌ای جداگانه ثبت می‌شوند و هیچ ارتباطی با نرم افزار مدیریت مطب شما ندارند. این اتفاق با هدف اصلی ما از نرم افزار مدیریت مطب منافات دارد، چرا که این نرم افزار قرار است به ما کمک کند تا ابزارهای مورد نیاز را به صورت یکپارچه در دسترس داشته باشیم.

برای حل این مشکلات در پلتفرم رز چه کرده‌ایم؟

نرم افزار مدیریت مطب رز

پلتفرم رز در واقع یک راهکار ترکیبی است که در آن قابلیت‌های نرم افزارهای دسکتاپ، نرم افزارهای کلاینت-سرور و نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت دیده شده است. برای همین است که به این راهکار نرم افزاری «پلتفرم» می‌گوییم. رز سکویی برای میزبانی از ابزارهای مختلف مورد نیاز برای مدیریت یک مطب یا یک پرکتیس پزشکی است و به شما کمک می‌کند تا به صورت یکپارچه به همه‌ی این ابزارها دسترسی داشته باشید.

پلتفرم مدیریت پرکتیس رز چند جز اصلی دارد:

 • نرم افزار مدیریت مطب با قابلیت‌های پرونده الکترونیک و حسابداری پیشرفته
 • سایت و پروفایل شخصی پزشک با قابلیت نوبت‌دهی و مشاوره آنلاین
 • پنل آنلاین پزشک برای مدیریت لایسنس و تنظیم سامانه‌های آنلاین

همه‌ی موارد بالا با یکدیگر در اتصال هستند. به طور مثال نوبت‌های آنلاینی که در سایت شخصی یا پروفایل شما ثبت می‌شوند، به صورت خودکار در نرم افزار مدیریت مطب ثبت می‌گردند. به کمک پلتفرم رز شما هیچ نیازی به ابزارهای ثانویه و ثالثیه نخواهید داشت چرا که تمام نیازهای شما در این نرم افزار دیده شده است.

نسخه‌های منشی و پزشک نرم افزار مطب

نرم افزار مطب رز شامل دو نسخه است: نسخه پزشک و نسخه‌ی منشی. نسخه‌ی پزشک روی سیستم پزشک و نسخه‌ی منشی روی سیستم منشی نصب می‌شود. ویژگی جالب این دو نسخه ارتباط آن‌ها با یکدیگر است. فقط کافی است که سیستم منشی و پزشک به  یک روتر wifi متصل باشند تا هردو نسخه در هماهنگی با یکدیگر کار کنند. این اتصال کمک می‌کند که منشی و پزشک ارتباطی موثر، سریع و پربازده بایکدیگر داشته باشند.

نسخه منشی و پزشک در نرم افزار مدیریت پرکتیس رز

در هردو نسخه دکمه‌هایی برای ارسال دستورات سریع طراحی شده است. به طور مثال اگر پزشک بخواهد برای چند لحظه روند پذیرش بیماران را متوقف کرده و استراحت کند، فقط کافی است روی دکمه‌ی «توقف پذیرش» کلیک کند. بیشتر مکالمات رایجی که در داخل مطب بین منشی و پزشک اتفاق می‌افتد، در نرم افزار مدیریت مطب رز به صورت پیشفرض قرار داده شده است. اگر هم دستوری به صورت پیشفرض وجود نداشت، مشکلی نیست! قابلیت چت متنی در اختیار شماست تا با حفظ حریم شخصی و به صورت خصوصی با یکدیگر در ارتباط باشید.

دو نسخه‌ی مجزای منشی و پزشک در تقسیم وظایف و بهبود جریان کاری مطب به شما کمک می‌کند. نسخه‌ی پزشک طوری طراحی شده که نظارت کامل بر روند پذیرش داشته باشد و در عین حال به پزشک کمک کند تا بیشتر روی طبابت و ارائه‌ی خدمات درمانی تمرکز داشته باشد. نسخه‌ی منشی برای مدیریت امورات روزمره‌ی مطب بهینه سازی شده و به منشی کمک می‌کند تا با دردسری کمتری به دریافت هزینه‌ها، ثبت نوبت‌ها و مدیریت پذیرش بیماران بپردازد.

رز یک پلتفرم ماژولار است

پلتفرم ماژولار رز برای مدیریت مطب و توسعه پرکتیس‌های پزشکی

برتری دیگری که پلتفرم رز نسبت به سایر راهکارهای نرم افزاری مشابه دارد، ماژولار بودن آن است. ماژول‌ها همان ابزارهای نرم افزاری هستند. به طور مثال اگر سیستم عامل آندروید یا iOS را یک پلتفرم در نظر بگیریم، اپلیکیشن‌هایی که روی این سیستم‌ها نصب می‌شوند، ماژول به حساب می‌آیند. پلتفرم رز این قابلیت را دارد که مثل یک سیستم عامل از ماژول‌ها یا ابزارهای نرم افزاری مختلفی میزبانی کند. این ماژول‌ها در «رز استور» قرار خواهند گرفت و شما می‌توانید بسته به نیاز پرکتیس خود آن‌ها را دانلود و استفاده کنید.

ماژولار بودن پلتفرم رز دو قابلیت مهم را ایجاد می‌کند:

 1. قابلیت شخصی سازی: شما می‌توانید بسته به نیاز خود از ابزارهای پلتفرم رز استفاده و نرم افزار مدیریت مطب خود را شخصی سازی کنید.
 2. توسعه‌ی مداوم: تیم برنامه نویسی پلتفرم رز به صورت مداوم در حال طراحی و توسعه‌ی ابزارهای نرم افزاری هستند. حتی شما می‌توانید برای تولید ماژول‌های اختصاصی با ما در ارتباط باشید و ماژول‌های مورد نظر خود را سفارش دهید.

آشنایی بیشتر با پلتفرم رز

اطلاعات بیشتر در مورد پلتفرم رز در سایت Rosemd.ir قرار داده شده است. برای شروع می‌توانید از صفحه‌ی «پلتفرم رز» شروع کنید و برای آشنایی با ویژگی‌ها و قابلیت‌های پلتفرم سری به آلبوم ویژگی‌ها بزنید. همچنین ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا از آخرین اخبار و مقالات، تخفیف‌ها و جشنواره‌ها سایت مطلع شوید.

0 Shares:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این مقالات برایتان جالب باشد
بیشتر بخوانید

مزایای نرم افزار مدیریت مطب

نرم افزارهای مدیریت مطب مزایای بسیاری برای پرکتیس‌های پزشکی دارند. این نرم افزارها می‌توانند به سه ضلع اصلی پرکتیس‌های پزشکی یعنی بیماران، منشی و پزشک کمک کنند. چگونه؟ در این مقاله شرح داده‌ایم.
‎⁨نرم-افزار-مدیریت-مطب-رز-شاخص⁩
بیشتر بخوانید

نرم افزار مدیریت مطب رز

در سال ۱۳۹۷ در شرکت تحلیل گران داده ویرا لوتوس تصمیم به طراحی و توسعه‌ی نرم افزار مدیریت مطب رز گرفتیم. نرم افزاری که به طور اختصاصی برای مدیریت مطب‌ها و پرکتیس‌های خصوصی طراحی شده و معتقد هستیم که می‌تواند کمک شایانی به افزایش بازدهی امورات مطب و همچنین توسعه‌ی پرکتیس‌های پزشکی بکند.
نوبت-دهی-آنلاین-برای-پزشکان
بیشتر بخوانید

نوبت دهی آنلاین برای پزشکان

اگر پرکتیس شما هنوز به سامانه نوبت دهی آنلاین مجهز نیست، دیگر وقت آن رسیده که این ابزار حیاتی را به وبسایت و پروفایل‌های آنلاین خود اضافه کنید. بیش از ۸۰ درصد بیماران می‌گویند که ترجیح می‌دهند نوبت خود را به انتخاب خود و به صورت آنلاین رزرو کنند. در این مقاله بررسی کرده‌ایم.